Neděle, 29. 11. 2020
DomůO násUživatelská sekce
Propagace zdarma
Inzerce
Inzerce zdarma
Vkládání nových článků uživateli i nové registrace byly dočasně pozastaveny.
Obchod a služby

Otázky a odpovědi ohledně palivového dřevaKladete si otázky: Proč je vhodné topit palivovým dřevem? Není to pracné? O kolik je to opravdu levnější? Jak se vyznat v nabídkách? Co pro to musím udělat a co z toho budu mít? Je lepší koupit hotové palivové dřevo nebo polotovar? Na všechny otázky a některé další naleznete odpovědi na webu.

Palivové dřevo Morava: Palivové dřevo Morava - prodejce dřeva na topení především na jižní Moravě.
Ekonomicky výhodně topit palivovým dřevem je vždy, záleží však na vaší míře pohodlnosti. Není to je chodit přikládat, ale i dřevo vybrat, koupit, uklidit, případně zpracovat, topit, vybírat popel a ještě předtím pořídit a nainstalovat kotel. Ovšem když toto všechno zvládnete, téměř každá domácnost prý ušetří přes 10 tisíc Kč ročně.

Několik příkladů toho, co na webu najdete
Na webu najdete řadu tipů: Pro srovnání tabulkové hodnoty nákladů na vytápění průměrného rodinného domu (neměřeno, počítáno podle potřebného tepla, průměrného zaizolování, ...): plyn - 38 200, elektřina (přímotop) - 53 000, černé uhlí - 26 100, dřevo - 17 800, obilí - 13600.

Většina domácností topí dnes zemním plynem a přechod na palivové dřevo není příliš náročný. Pak můžete ušetřit klidně polovinu.

Potřebujete ale kotel na dřevo. Ano, není to levná záležitost, ale návratnost je prý kolem 3 let. Ceny kotle i s montáží se pohybují kolem 30 - 60 tis. Když však každý rok ušetřím 15 000 není to tak hrozné, chce to jen trochu počítat.

Potom musíme sehnat palivové dřevo na topení. Dnes je asi v každém větším městě někdo, kdo jej prodává. Na jednu stranu nemá cenu kupovat zdaleka, protože na dopravě by se nákup výrazně prodražil, na druhou stranu pak záleží na kvalitě.

Jak poznám kvalitu? Je to jednoduché - kvalitní dřevo je prostě pěkné, bez plísní, hniloby, velkého množství suků apod.

Nevyznáte se v jednotkách? Je to jednoduché, jsou de-facto tři:

pln - plnometr - plný obsah dřeva, čistá hmota (v této jednotce dřevo většinou neseženete)

prms - sypané (volné) dřevo - polínka volně vysypány do krychle 1x1x1m. z jednoho pln máte přibližně 2-2,5 prms.

prmr - skládané dřevo - někdy na paletách, polínka vyskládána do krychle 1x1x1m. z jednoho pln máte přibližně 1,6 prmr a zároveň je v prmr 1,4krát více dřeva než prms

opačné poměry získáte když jedničku vydělíte zjišťovaným poměrem.

Trápí vás pracné přikládání? Do moderních dřevoplynových kotlů stačí přiložit 2x denně a právě o nich je výše zmíněná kalkulace. Topit v kamnech nebo krbu, je také levnější než zemní plyn, ovšem není to tak efektivní jak z hlediska ekonomického tak z hlediska pracnosti.

Když teda chci koupit palivové dřevo, jaké mám zvolit?

Nejlepší vlastnosti v poměru na cenu má tvrdé bukové nebo dubové dřevo. Je velmi vhodné do citlivých dřevoplynových kotlů, velmi vhodné do krbů a kamen, vhodné na grilování. Má malou popelnatost, nestřílí, kouř není štiplavý a má dobrý poměr ceny/výhřevnosti.

Na závěr
Koupit hotové nebo palivové dřevo na zpracování (v metrovkách)? Zde je to pouze na vás. Je však potřeba mít na paměti, že výroba dřeva ať již ručně nebo pomocí domácích štípačů (všechny prý do 20 tisíc) je poměrně zdlouhavá a pracná. Připočtěte elektřinu případně benzín do pily, řetěz a samozřejmě nákupní cenu techniky nebo půjčovné a zjistíte, že dřevo zpracováváte za 25 Kč na hodinu. Sice pro sebe u Vás na zahradě, ale přeci. Nemá tedy rozhodně cenu si brát dovolenou, snažit se dřevo zpracovat svépomocí a ještě doufat, že ušetřím. Na druhou stranu, pokud máte sedavou práci a fyzická práce vás baví, směle do toho.

Ještě jedna důležitá informace! Nemá cenu topit mokrým dřevem. Před koupí se vždy přesvědčte, v jaké stádiu vysychání kupované dřevo je. Není vždy špatné koupit mokré dřevo, pokus si ho necháte přes léto na zahradě usušit, musí tomu však odpovídat i cena. To je prý častý problém nečestných prodejců palivového dřeva.
(25. 1. 2013 | Dřevo Morava)


Zaujal vás tento článek? Upozorněte na něj ostatní...


Komentáře
Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
Horké články
Aktuální citát

Citát

Inzerce
Anketa
Inzerce
Nejčtenější články

 

©2008-2020 OkoWebu.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí