Úterý, 07. 07. 2020
DomůO násUživatelská sekce
Propagace zdarma
Inzerce
Inzerce zdarma
Vkládání nových článků uživateli i nové registrace byly dočasně pozastaveny.
Vzdělání | Zábava a volný čas

Bohatá studnice informací vždy po ruceMožná, že máte také ještě na čestném místě v knihovně několikasvazkovou encyklopedii, v níž, jak věříte, je shrnuto to nejpodstatnější z lidských znalostí. Zřejmě budete patřit k jedné z posledních generací, které ještě tištěnou encyklopedii vlastní. Na místo knižních encyklopedií se totiž prodraly encyklopedie internetové, z nichž tou bezesporu nejznámější je Wikipedia.

Wikipedia: Webová encyklopedie s miliony hesel v řadě jazyků. Obsáhlá a překvapivě přesná.
Zvláštností Wikipedia je skutečnost, že ji tvoří sami její uživatelé. Na první pohled to možná zní trochu šíleně – a mnozí také pochybovali nebo stále trochu pochybují o tom, že takto vzniklá encyklopedie může sloužit svému účelu – ale zkušenosti ukazují, že Wikipedia je nejen velmi obsáhlá (počet hesel stále roste, anglická verze Wikipedie jich má hodně přes dva a půl milionu), ale zpravidla také velmi přesná. A to přesto, že se poměrně často někdo snaží její prostřednictvím prosazovat svoje zájmy. Dobrou zprávou přitom rozhodně je, že Wikipedia funguje i v českém jazyce – a v naší mateřštině je zde zatím pokryto hodně přes sto tisíc hesel.

Několik příkladů toho, co na webu najdete
Již na titulní stránce si můžete vybrat vám blízký jazyk, včetně českého. A pak už můžete začít hledat – pomocí vyhledávacího pole. Například pod heslem „Praha“ se mimo jiné dočtete: „Od roku 1920 je oficiálním názvem města Hlavní město Praha, předtím od roku 1784 Královské hlavní město Praha. V jiných jazycích jméno obvykle zní Praga (latina, většina románských a slovanských jazyků), Prag (němčina) nebo Prague (angličtina a francouzština)...“

Nebo vás zajímají spíše třeba kontaktní čočky? I toto heslo existuje, byť je stručné. A říká se tu například to, že první kontaktní čočky se vyráběly ze skla; jejich nošení však vedlo k podráždění oka a nebylo možno nosit je po delší dobu. Vhodnější byly tvrdé kontaktní čočky vyráběné z polymetylmetakrylátu které zavedl William Feinbloom...

Nebo je předmětem vašeho zájmu spíše Harryho Potter? V obsáhlém hesle se mimo jiné dočtete: „Některé prvky příběhu se dokonce dostaly do skutečného světa, například Bertíkovy fazolky, pod jejichž jménem společnost Jelly Belly prodává skutečné bonbóny. Na své osobní stránce uveřejňuje Rowlingová některé drobné informace a nápovědy o ději dosud nevydaných dílů. Často se jedná o vyvrácení teorií, se kterými přišli fanoušci. Ti mohou na stránkách dokonce hlasovat, kterou otázku má Rowlingová zodpovědět jako další.“ A zjistíte tu i to, jaké knihy patří do řady o Harrym Potterovi, nebo se tu můžete dozvědět, kolik se knih o Potterovi prodalo v USA (věděli jste třeba, že první knihy ze série, Harry Potter a Kámen mudrců, se jen v USA prodalo cca 17 milionů kusů?).

Pokud vámi nalezené heslo existuje i v jiném jazyce, můžete se do něj přepnout – pomocí výpisu jazyků v levém menu. Pokud tedy ovládáte nejen český jazyk, může porovnat obsah jednotlivých hesel, případně si doplnit znalosti.

Ještě několik poznámek
Jak už bylo řečeno, Wikipedia je tvořena uživateli. To znamená, že do ní můžete přispět i vy. Pokud máte k nějakému heslu co říci, prostě jen v horní části stránky s heslem vyberte položku editovat a můžete upravovat a doplňovat dle libosti. Pravdou ovšem je, že některá hesla jsou pro úpravy uzamčená – z důvodu častého vandalismu některých uživatelů.

Za vaši pozornost jistě stojí i některé doplňkové nástroje Wikipedie. Všimněte si jich v levém menu. Například nástroj „Odkazuje sem“ vám, jak už název napovídá, ukáže, které stránky právě na toto heslo odkazují. Nástroj „Související změny“ zase zaznamenává změny na stránkách odkazovaných od vámi vybraného hesla. A v nástroji „Citovat stránku“ se zase dozvíte, jak správně použít citaci z Wikipedie na vašich stránkách.

Wikipedia prostě rozhodně není jen tak nějak obyčejná encyklopedie. I proto stojí za vaši pozornost.
(12. 10. 2008 | redakce)


Zaujal vás tento článek? Upozorněte na něj ostatní...


Komentáře
Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
Horké články
Aktuální citát

Citát

Inzerce
Anketa
Inzerce
Nejčtenější články

 

©2008-2020 OkoWebu.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí